1 nebo více potkanů

29. ledna 2009 v 20:10 | Luciana |  Potkan
Jestliže si hodláme pořídit potkana, jistě budeme zvažovati, zdali si pořídíme samečka nebo samičku, 1 zvíře nebo potkanů více...tento článek popíše možné variace všech případů a jejich pro a proti.
1./ pouze 1 potkan:
Tato situace je asi nejčastější, zejména u začátečníků, ale pro zvířátko samotné bohužel také nejméně vhodná. Většina začátečníků si obvykle pořídí zvíře a teprve potom zjišťuje, co a jak novému členovi rodiny poskytnout za náležitosti k životu. Potkan sólista, pokud se mu bude nový majitel opravdu hodně věnovat, velmi zkrotne a bude na svého majitele silně vázán. Jenže potkan je vysoce společenské zvíře uzpůsobené životu v koloniích a jako jedináček bude velmi trpět nepřítomností svého vlastního druhu. Někdy se časem může situace vyvinout až tak daleko, že potkan onemocní poruchami chování. I kdyby se mu majitel totiž věnoval několik hodin denně, společníka vlastního druhu mu nikdy plně nenahradí- společnou péči o srst, společné hry a spaní a hlavně 24 hodinovou společnost... je to podobné, jako kdyby člověk trávil celý život jen např. ve společnosti psa. Ten je sice skvělý kamarád, ale nepodrbe vám záda, nepopovídáte si s ním..
1 sameček: Právě u potkanů jedináčků, zejména dominantnějších samečků může v období jejich dospívání nastat problém s agresivitou. Potkani si v tomto věku instinktivně řeší hierarchii ve skupině, která však může znamenat pouze potkana a jeho majitele. Sameček si v tomto období začne dovolovat, může začít být kousavý. Je potom na majiteli, aby svého potkana zvládl a dal mu najevo, kdo má vedoucí pozici. Pokud majitel u potkana nemá autoritu, potkan začne být agresivní a nezvladatelný - viz článek http://www.theblackhole.estranky.cz/clanky/novy-potkan-a-vse-co-s-nim-souvisi/proc-je-muj-potkan-agresivni_ Na 2 stranu potkaní sameček sólista bude svému majiteli velmi oddán a stane se z něho mazlík do slova a do písmene. Obecně, potkaní samečkové snáší samotu mnohem lépe než samičky, zejména ve starším věku. Ikdyž samozřejmě i potkaní sameček bude mnohem spokojenější po boku kamaráda stejného druhu a obvykle odpadne i problém s případnou agresivitou.
1 samička: Z důvodu agresivity, možného zápachu, popř. z důvodu např. "že se nelíbí samečkova varlata" (směšný a malicherný důvod, ale kupodivu dost častý), si často začínající chovatelé pořídí raději samičku potkana. Ale samičky potkanů jsou ještě družnější než samečkové a jsou tímto majitelovým dá se říci skoro sobeckým činem odsouzeny k celoživotní samotě, která je naprosto proti jejich přirozenosti. Samičky potkanů v přírodě žijí uprostřed kolonie obklopeny jinými samičkami a mláďaty, a od toho plyne jejich společenské založení. Samička, která žije celý život sama, je neustále stresovaná situací, která není typická pro její živočišný druh. Takováto samička častěji trpí na různé nemoci, právě proto, že je oslabená vlivem trvalého stresu, obvykle se dožívá i nižšího věku. Budoucí majitel by měl tedy zvážit, jestli upřednostní vlastní sobectví před zájmy zvířete.
Potkani by vždy měli být alespoň 2, vždy stejného pohlaví.
2 potkani:
Pro potkany je přirozené žít v koloniích, proto již 2 potkani jsou mnohem lepší situace než potkan jeden. Pokud se jim budeme dostatečně věnovat, 2 potkani se ochočí stejně dobře jako potkan jedináček a ani nepotřebují o mnoho větší klec nebo o mnoho více krmiva. Naopak, pokud víme, že se svému potkanu nebudeme moci věnovat několik hodin denně, raději si pořídíme rovnou 2 potkany, kteří si už společnost vynahradí mezi sebou.
Pokud si pořídíme potkany 2 , pořizujeme si vždy 2 potkany stejného pohlaví. NIKDY si nepořizujte párek potkanů (samečka a samičku) do stejné klece, a již vůbec ne ze stejného vrhu. *
Potkany si můžeme pořídit buď 2 sourozence stejného pohlaví, což je ideální kombinace, protože nám odpadne jejich seznamování, nebo si můžeme pořídit 1 zvíře a po té, co se ochočí, mu pořídit o něco mladšího kamaráda. Zejména v případě samečků bychom ale neměli s pořízením dalšího meškat příliš dlouho, protože starší samečkové (zejména již pohlavně dospělí) obtížně uvykají na nového kamaráda. viz článek http://www.theblackhole.estranky.cz/clanky/novy-potkan-a-vse-co-s-nim-souvisi/seznamovani-potkanu
3 a více potkanů stejného pohlaví:
Ideální kombinace, vycházející z přirozenosti tohoto druhu. Potkani v přírodě žijí v početných koloniích se složitou sociální hierarchií a více zvířat v dostatečně velké kleci jim naprosto vyhovuje. Poněvadž ne každé zvíře musí každému zvířeti "sedět" , ve větší společnosti a dostatečně velké kleci si všechna zvířata najdou jak "spřízněné duše", tak i místo, kde se vyhnout před nepříjemným spolubydlícím.
...........................................................................................................................
* Potkani jakožto hlodavci jsou velmi plodná zvířata se silnou rozmnožovací schopností, samička již ve věku cca 2,5 měsíce je schopna vrhnout mláďata. Ale je to srovnatelné, asi jako když otěhotní 12 letá dívka. Po porodu, je- li přítomen sameček, samička okamžitě znova zabřezne. Tak se bude situace neustále opakovat, až bude samička naprosto fyzicky vyčerpaná- neustále rodit a odchovávat mláďata vydrží tak rok, rok a 1/4. Krom toho- v 1 vrhu může být až 18 mláďat, což znamená v přepočtu zhruba 8 vrhů, které samička stihne , než se naprosto vyčerpá, tzn. nějakých 150 nových potkanů. Dovedete si představit, co s takovým množstvím potkáňat? Jestliže je prostě prodáte do zverexu, pravděpodobně skončí v tlamě hada. Pokud majitel chová potkany pro radost a ne na prudukci mláďat, měl by brát ve zřetel i to, že samička bude ke konci své plodnosti naprosto fyzicky vyčerpaná a pravděpodobně zahyne při posledním odchovu na vyčerpání.
* V přírodě k něčemu takovému nedochází, protože divoký potkan má životnost průměrně okolo půl roku, za tu dobu samička v dobrých podmínkách stihne 2-3 vrhy. Někdy ani to ne, protože početnost vrhů závisí na velikosti území dané kolonie, počtu zvířat žijícím na tomto území, na dostupnosti potravi a jiných faktorech.
Co se týká soužití potkaního "bratra a sestry" - potkaní sourozenci se spolu budou naprosto bez zábran rozmnožovat, ale blízká přínuzenská plemenitba výrazně zvyšuje riziko dědičných onemocnění, proto se časem můžeme místo pěkných mláďat dočkat neživotaschopných a různými nemocemi trpících "kryplíků".
pozn: V produkčních velkochovech chovají potkany v chovných skupinách se samcem a více samicemi. Tyto chovy jsou zameřeny na "produkci" a na zdraví a fyzickou pohodu zvířat není brán ohled, protože zvířata se po roce (kdy jsou již fyzicky vyčerpaná a klesá jejich plodnost) vyřazují z chovu. Ale chovatel, který svá zvířata chová coby domácí mazlíčky, by na jejich potřeby měl brát ohled a k něčemu takovému se nesnížit, jestliže má své svěřence rád a trochu mu na nich záleží. Protože samička předčasně vyčerpaná nadměrnými odchovy se nedožívá vysokého věku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tady?

Ano
Ne
Newim

Komentáře

1 Ann* Ann* | Web | 29. ledna 2009 v 20:13 | Reagovat

AHojky, prosím, klikni na web a vyber papů  pro mou příšerku.. jsem zvědavá, co z ní vyroste :) :D..

2 buble-girl buble-girl | Web | 29. ledna 2009 v 20:15 | Reagovat

...♥:.:♥ ahoj ! POJĎ si ZAHRÁT na MŮJ blog SLOVNÍ fotbal !!!!!!!!!!!...♥::.♥

3 Dajulkaaa Dajulkaaa | Web | 29. ledna 2009 v 20:15 | Reagovat

Hezůůů blog !!!Jen tak dále.....=)

4 dolis dolis | Web | 29. ledna 2009 v 20:18 | Reagovat

ahoj mas rad/a simpsonovi pokud ano tak se zastav na mem blogu

PS : nemohl jsem najit clanek z reklamama

5 http://colorka2.blog.cz/ http://colorka2.blog.cz/ | Web | 29. ledna 2009 v 20:19 | Reagovat

http://colorka2.blog.cz/

6 Admin Luciana Admin Luciana | E-mail | Web | 30. ledna 2009 v 9:20 | Reagovat

TAK CO LíBí SE VáM NAš BLOG?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama