barvy potkanu

29. ledna 2009 v 14:07 | Luciana |  Potkan
V této encyklopedii vám představím doufám všechny existující barvy laboratorních potkánků. Tato stránka by měla především začínajícím chovatelům poradit ve všem, co se týče barev. Dozvíte se plno informací o křížení těchto barev, genetice, barevných liniích atd. Taky vám zde představím i znaky (kresby) potkánků :o)
Doufám, že se vám tato stránka bude líbit a že vám především pomůže.

Nikdy přesně neurčíte, jaké barvy budou mít mláďata ve vrhu, protože genetika je velmi složitá věc, ale i tak to můžete alespoň předvídat, protože jsou určitá pravidla genetiky, třeba jako to, že ze dvou neaguti barev nemůže vzniknout aguti barva. Při křížení potkánků se chovatelé ani kolikrát nestačí divit, co se jim ve vrhu narodí, protože jsou i lidé, kteří si myslí, že když zkříží dva černé potkany, že budou na 100% všichni černí - není to špatná teorie, ale často se stává, že geny se různě smíchají a ze dvou černých rodičů vznikne třeba béžové nebo dokonce albinotické mládě! Ale tady pozor, protože albín má geneticky svou barvu, akorát mu schází pigment, aby svou barvu projevil ;o) Ale více u albína.
Při výběru partnera pro vaší potkaní slečnu vždy vybírejte dle genů obouch rodičů, protože pokud máte americkou modrou samici s genem lila, tak je úplná blbost křížit jí např. se šampaňským samcem atd., protože to jsou barvy, které na sebe nepatří. Zřejmě by byl vrh celý černý, ale pokud by se tam narodila nějaká jiná barva, třeba zrovna ta americká modrá, je možné, že kvůli nevhodnému křížení bude mít mládě špatný odstín :o( Ale více v liniích barev (najdete tam základní barevné linie, se kterými nic nezkazíte).
Chcete se naučit počítat genetické kódy??? Pokud ano, jste zde správně, vše vás zde naučíme a poučíme :o) Více v sekci co bude ve vrhu.

Foto: Miminka černá, aguti a modrá aguti
http://whisper-rat.xf.cz

Foto: Miminka ruská silver, ruská modrá a černá
http://whisper-rat.xf.cz
CO MÁTE VĚDĚT:
Ticking srsti
Víte co je to ticking srsti? Nevíte? Ticking srsti, neboli aguti, jsou jednotlivé tmavší proužky na každém chlupu. Aguti barva je dominantní "A", to znamená že:
"AA" = ticking srsti (aguti barva)
"Aa" = ticking srsti (aguti barva)
"aa" = bez tickingu (non-aguti barva)
Smrtící barvy a znaky
Při křížení barev a znaků si jako chovatel musíte být jistí, že nekřížíte rodiče barev nebo znaků, které se nesmí navzájem křížit, protože by mohla způsobit SMRT mláďat!!! Pamatujte si, že z barev navzájem nesmíte křížit dva potkánky PEARL, a ze znaků se nesmí navzájem křížit potkánci spotted a blazed, ani spotted s blazedem! Jako blazed se počítá i husky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama