Chov potkana

18. ledna 2009 v 10:57 | Luciana |  Potkan

Než si koupíte potkanaDříve než se rozhodnete pro chov potkanů je potřebauvědomit si několik věcí. Potkan je zvíře velmi přizpůsobivé, ale samo o sobě vyžaduje kvalitní péči, bydlení a taky váš čas. Nepotřebuje sice venčit, ale jeho klec je nutné udržovat v čistotě, potkani jsou totiž trošku nepořádní a ač se o sebe starají příkladně, kolem sebe snesou opravdu všechno. Počítejte s pravidelným úklidem, s tím že i přes vaši snahu bude z klece lítat podestýlka a vy s tím budete muset bojovat. Nenechte se však odradit touto skutečností a nepořizujte zvířeti kvůli svému pohodlí akvárium. Potkan je zvíře šplhavé, vynalézavé se sportovním duchem a potřebou občas lumpačit.
Pokud budete chtít mít potkana blízko u sebe a rozhodnete se umístit klec u postele, připravte se na to, že potkanovi neunikne nic z vašeho intimního života a stejně tak vám uteče velmi málo z jeho večerních aktivit, minimálně do té doby než si na to zvyknete. A budete si muset zvyknout rychle :) Sama mohu říci, že ač mám svoji smečku čtyř holek v kleci kousek od postele, mám klidný spánek. Občas sice některá zkouší hryzat mříže, ale je to jistá daň za jejich okouzlující společnost.


Velmi důležité je uvědomit si, že se jedná o společenské zvíře, vyžaduje společnost a nejlepší společností jsou opět potkani. Nepořizujte si jedináčka pokud máte možnost dát domov i jiným, potkany chovejte alespoň ve dvou a nikdy ne samce se samicí pohromadě. Toto chování je krajně nezodpovědné a bohužel si to i dnes neuvědomuje spousta začínajících chovatelů, samice brzy porodí první vrh, pak bude následovat další, samici fyzicky odrovnáte a budete mít plné ruce mláďat.
Potkan stojí peníze, bude potřebovat klec, z počátku může být menší, ale jak roste, nároky se zvyšují a pokud potkana nemáte na volno puštěného celý den, tak počítejte s vyššími náklady na pořízení velké klece. Můžete koupit klec novou nebo použitou, to je možné například v bazaru na Libni - Praha 8, kde se dají při troše štěstí koupit velmi solidní klec za slušnou cenu. Počítejte nejen s pravidelnými výdaji - podestýlka, krmivo, pamlsky,…, ale také s mimořádnými výdaji za veterinární péči. Pokud studujete, odkládejte si peníze z kapesného nebo brigád, nikdy nevíte co se vašemu zvířeti přihodí.
Máme tedy klec, zařízení a vyhlížíme si zvíře. V tuto chvíli je potřeba zvážit odkud si potkana pořídíte. Zverimexy se obecně nedoporučují, ale pokud je ve vašem okolí kvalitní zverimex a nebo máte ve zverimexu známého, máte šanci zjistit odkud potkánek pochází a také si ho můžete odnést brzy od odstavení. Zkrátí se tak doba, kdy bude v cizím prostředí bez kontaktu s chovatelem. Má to ale nevýhodu, musíte si být jistí, že se chovatel o mláďata staral a nechoval je jen pro hady nebo zverimex, dobrý chovatel by se měl snažit mláďata udat jinou cestou než je zverimex.
Druhá možnost je odběr potkana u chovatele, dnes existuje velké množství chovatelských stanic (ChS), většina je registrovaná u Základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců. Pokud chcete zvíře z ChS, stačí se podívat na odkazy tohoto webu - chovatelské stanice a prohlédnout jejich stránky a aktuální nabídku mláďat. Výhodou je komunikace s chovatelem, který je ochoten vám poradit ještě předtím než si potkánka odnesete. Počítejte s tím, že se některá mláďata rezervují předem do jiných ChS, to v případě vyjímečných genetických vloh. Pak bude potkánek přednostně zařazen do chovu, může se tedy stát, že vám chovatel nabídne jiné zvíře. Zpravidla jsou ale tato zvířata na stránkách ChS označena a i přesto je z čeho vybírat.
Pokud si budete chtít ověřit jestli je daná ChS solidní, informujte se u potkanářské veřejnosti na diskuzích, u známých potkanářů a pokud opravdu nikoho neznáte, napište klidně mě na email. V ČR je hodně kvalitních ChS, ale stejně i v této skupině najdete nepoctivé chovatele, právě před nimi vás má chránit i tyto řádky. Informace jsou vždy na prvém místě, jakmile si zvolíte svou ChS, vybíráte zvíře.
Mládě tedy máte vybráno, domov pro něj je zařízen a vy si jedete pro miminko do ChS. Věřím že jste si přečetli co jste mohli a čerpáte informace i z internetových stránek, chodíte na různé diskuze nebo se ptáte v případě nejasností přímo chovatele. S chovatelem si domluvíte schůzku, většina ChS umožňuje odběr mláděte u sebe doma, ale někdy to není možné z osobních důvodů. Není to znakem nekvalitní ChS, ne každý má možnost přivést domů cizí lidi. Na místě samotném dojde k předání zvířete, pokud bude volných více zvířat, je možné si vybrat i na místě. Mějte sebou připravenou přepravku s podestýlkou nebo bavlněnou látkou (pozor na nitě, látka by měla být obšitá ať si mládě neublíží), napáječku a v přepravce něco dobrého. Zvířátko si prohlédněte, mělo by mít čistý kožíšek, být bez parazitů, neslepená očka, nos i oči bez výtoku. Jediné co je přípustné a projeví se pravděpodobně vzápětí je průjem, ten je běžným znakem stresu ze změny prostředí a během prvních dnů sám zmizí. Pro začínající chovatele je možná důležitá informace o velikosti mláděte v závislosti na věku.V pěti týdnech je průměrné mládě velké tak do dlaně, jak je patrné na fotce Miu na této stránce. Závisí to také na početnosti vrhu, pokud pochází ze čtyř mláďat, bude pravděpodobně mohutnější, z početného vrhu zase menší. Ale určitě nebude větší než 10 cm (bez ocásku). Znakem mláděte je i miminkovská srst, je jemnější a postupně ji bude potkánek měnit za dospělácký kožíšek (u rexů je kožíšek o něco drsnější) . Pět týdnů je ideální věk pro odběr mláděte, je již samostatné a zvyklé na pevnou stravu. Nežádejte mladší jedince se snahou odchovat ho tak aby byl vázán na člověka, je to sobecké a nezodpovědné, vychováte tak sociálně deformované zvíře které může mít problém se zařazením se do skupiny. Také není pravda že pokud máte více zvířat, že je neochočíte, je to jen na vaší snaze a na tom kolik času a péče potkanům věnujete. Skupinovým chovem zajistíte potkanovi šťastný život.
Upozornění: to že si koupíte zvíře v chovatelské stanici je dobré rozhodnutí, ale je nutné vybrat si i správnou stanici, protože i mezi nimi se občas objeví nesolidní "chovatel" který se ke zvířatům nechová dobře, nedbá na jejich zdraví a množí je pouze na barvu, za účelem většího zisku. Nebojte se proto informovat na danou chovatelskou stanici u potkanářské veřejnosti a zvířata si berte od solidních chovatelů i kdyby jste pro něj měli jet delší cestu.
Bohužel za všechny hovoří případ ChS Mickey Mouse, která dodává zubožená zvířata v nelidských podmínkách a obelhává odběratele zvířat. Zde je několik informací ohledně ChS, které by vám mohli pomoci při výběru té pravé ChS
  • v ČR existuje jen několik ChS, které fungují déle než dva roky a mají pravidelné odchovy, i to je znakem kvality
  • znakem kvality ChS je zájem o zdraví zvířat nejen svých, ale i odchovaných, snaží se sbírat informace a sledovat konkrétní linie, při výskytu závažného onemocnění odchov dané linie ukončuje.
  • odběr potkánka by měl u nezavedených stanic probíhat přímo u chovatele, nový majitel se tak může přesvědčit o podmínkách chovu. Pokud není návštěva možná z osobních důvodů, nebojte se zeptat třeba na diskuzi nebo emailem, většina chovatelů se navzájem zná. Osobní doporučení od člověka kterému věříte také udělá svoje.
  • chovatel by vám měl zaslat elektronickou podobu PP na požádání ještě před odběrem mláděte, případně tištěný přímo na místě.
  • solidní chovatel vám nikdy nepošle zvíře vlakem nebo jinou cestou, nežádejte to, zvíře je vystaveno neúměrnému nebezpečí. Možná cesta je poslání zvířete přes jiného chovatele.
  • je možné že po vás bude chtít chovatel fotku klece kterou máte mít pro potkánka připravenou, i toto je nárok opodstatněný, není to znak žádné buzerace, ale péče a mláďata.
  • a na závěr to nejdůležitější, dobrý chovatele vám poskytne chovatelský servis i do budoucna, kdykoliv bude potřeba. Pokud máte otázky ohledně chovu potkana, připravte si je na schůzku nebo se i zeptejte emailem než si zvířátko pořídíte, dostanete spoustu užitečných informací které vám pomohou připravit se na příchod potkana k vám domů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kulwona Kulwona | E-mail | Web | 17. srpna 2018 v 13:47 | Reagovat

Pokrasnenie armpit brings discomfort, aches. to Postpone trip in the hospital cannot be. Formation under the muscle cavity may become cancer disease. However most often it is consequences regular use antiperspirants with aluminum, violation rules personal hygiene, increased sweating. Inflammation triggers a close blouse, contaminated razor-affiliation, the virus.
<a href=http://armpit.info/what-does-a-small-hard-lump-under-armpit-mean>small hard lump under armpit</a>  
Compaction under the arm, redness, lump getting hot? This is the boil that should will have to be opened, after that drink antibiotics. First treat solutions, anti-inflammatory medicines. When the ailment switched to second stage, need surgery.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama