Jak potkana naučíme...

29. ledna 2009 v 20:07 | Luciana |  Potkan
takového ho máme:-) Ale teď vážně:
Pořídili jsme si nového potkana, už si na nás trochu zvykl a my bychom jej chtěli třebas naučit pár věcí, jako:

1. Přiběhnout na zavolání:
To se naučí prakticky každý potkan, který si na vás již zvykl a má ve vás plnou důvěru. Potkana oslovujte co nejčastěji jeho jménem, aby pochopil, že dotyčné slovo platí jako označení jeho "osoby". Nejdříve potkana umístěte např. na stůl, postel popř jiný vyšší volný povrch, kde není příliš mnoho rozptylujících předmětů a potkan jej nemůže jen tak hned opustit. Sedněte si tak, aby potkan k vám mohl, a připravte si nějaké ty pamlsky, které potkan rád konzumuje a nedostává je jako příliš pravidelnou součást krmení. Vhodné jsou např drobné kousky sýra nebo vařeného masa. Voláme potkana jeho jménem, můžeme u toho např ještě i třeba mlaskat, luskat prsty, zvonit rolničkou, nebo šustit pytlíkem.. Mačkat PET lahev se příliš neosvědčilo :o). Když potkan přiběhne, aby zjistil, co se děje, pochválíme ho a odměníme "jednohubkou" pamlsku. Nedáváme příliš velký kousek, aby jej nekonzumoval moc dlouho a hlavně, aby se potkan příliš rychle "nenacpal". Po několika zopakováních potkan obvykle pochopí, že přiběhnout na zavolání je chvályhodná a bohulibá věc. Ale pozor: potkan není pes a nelze po něm tudíš požadovat bezmeznou poslušnost na slovo, tudíš jestliže zrovna dělá nějakou zajímavější činnost, nebo se zrovna zabydel za nábytkem a rozhodl si tam třeba dát dvacet (zvláště, jestliže se předtím něčeho pořádně lekl), může přijít i po delší
době. A to zejména pokud zrovna máme hodně naspěch a potřebujeme jej nutně a neprodleně zavřít do klece :o) .

2. Používat v kleci záchod:
Tak toto je již podstatně složitější, protože úspěch závisí pouze na konkrétním potkanovi a jeho čistotnosti. Současní labolatorní potkani jsou obvykle poměrně nečistotná zvířata a svou potřebu vykonávají kdykoliv kdekoliv bez jakýchkoliv zábran a pocitů viny. Někdy se ovšem stále ještě najdou potkani, kteří svou potřebu vykonávají na určité místo. Těm potom do vyčištěné a dobře vymyté klece na určité místo (nejlépe tam, kam měl již předtím potkan tendenci chodit vykonávat svou potřebu) poskytneme mělkou plastovou misku nebo rovnou wc pro hlodavce naplněné kočkolitem a zastané několika čerstvými bobky, popř. troškou pomočené podestýlky. Můžeme také využít potkaní snahy značkování si výkaly a močí a umístit jim do záchodku např kámen nebo dlažební kostku, na kterou někteří potkaní rádi vykonávají svou potřebu. Jestliže se nám zdá, že se potkan potřebuje vyprázdnit (obvykle se zastaví, trošku nahrbí a zatváří soustředěně) podržíme jej lehce na tomto záchodku, dokud "to nepustí". Potom jej pochválíme a odměníme kouskem pamlsku. Pokud je potkan vrozeně čistotný, pochopí obvykle záhy, k čemu záchod slouží. Což ovšem neznaméná, že občas neupustí bobek nebo loužičku i jinde. Bohužel je ale obecně větší % potkanů, kteří čistotní nejsou a záchod se používat nechtějí a nenaučí. Také pokud je v kleci potkanů více, budou kálet kde je to zrovna napadne.

3. Sedět na rameni a klíně:
Pokud chcete mít potkana, kterého můžete v klidu nosit v kapse, kapuci, nebo volně na rameni, když někam jdete, tak k tomu jsou vhodní zejména starší samečkové. Ti tak rádi pozorují své okolí a nemusí se při tom příliš hýbat. Ani je to v podstatě učit moc nemusíme. Naopak mladé samičky to i přez veškerou vaši snahu pravděpodobně brzy přestane bavit. "
Na naučení sedět na rameni" stačí, aby byl potkan dostatečně ochočený, důvěřivý a klidnější povahy. Dále také musí být zvyklý na nejrůznější hluk a zvuky, aby se neděsil při sbemenším podezřelém zvuku. Na rameni Vám pak bude s největší pravděpodobností sedět sám. Než s ním však vyjdeme ven, naučíme jej klidnému sezení v bezpečí domova při nejrůznějších činnostech, např. úklidu domácnosti. Dále by si potkan měl zvyknout na Vaše různé pohyby, aby byl zvyklý se přiměřeně držet a nespadl při Vašem nenadálém pohybu. Proto s potkanem sedícím na rameni dělejte různé běžné pohyby, nemyslím tím zrovna hrát Sqash nebo dělat přemety stylu kotoul plavmo.

4. Pózovat při fotografování:
Mladí potkani jsou obvykle velmi zvídavá a neposedná zvířata, která jsou neustále v nějakém pohybu a poměrně obtížně se fotí, pokud nevlastníme nějaký kvalitnější a obvykle výrazně dražší fotoaparát, který zvládá dobře proostřit i objekt v pohybu.
Při fotografování potkanů snad nejde ani tak o to, jak potkana naučit, aby se zrovna nehýbal, když to po něm požadujeme, ale spíše o to, jak jej přelstít:
Potkany fotíme nejlépe po dostatečně dlouhé "vycházce" z klece, kdy jsou unavení a vyběhaní. Můžeme jim dát i něco pojíst, kávu jim ale při tom zásadně nepodáváme :o).
Potkana umístíme na dostatečně vysokou a nepříliš velkou plochu, např. židli, z které nemůže utéci a nemůže tam ani příliš pobíhat sem a tam. Sice se o to bude nějakou dobu pokoušet, bude se vrtět, větřit, panáčkovat..ale po nějaké době jej to přestane bavit a obvykle se usadí na jednom místě. Můžeme jej při tom třebas i uplatit nějakým pamlskem. Až se zklidní, popř. začne baštit, můžeme jej celkem v klidu vyfotit. Nepříliš nervním potkanům obvykle nevadí ani focení s bleskem, když zjistí, že jim při tom nikdo hlavu neutrhne. Některá zvířata se po dostatečné vycházce nechají i částečně "naaranžovat", poněvadž jsou zrovna rádi, že se nemusí hýbat sami. Po vyfotografografování dostatčného počtu snímků, z nichž snad alespoň některý bude částečně dle našich představ potkana vrátíme zpět do klece a dopřejeme mu zaslouženého klidu.

5. Zábavu jménem potkaní Agility:
Potkani jsou inteligentní, učenlivá, aktivní a hravá zvířata, někteří jsou pro agility skoro předurčeni. Pokud se chceme s potkanem zůčasňovati soutěží typu Agility, nebo jenom jemu a i sobě dopřát tuto skvělou zábavu, musíme mít:
a/. Potkana
b/. Potkana vhodné povahy a mít jej opravdu dokonale ochočeného. Zvířátko ve Vás musí mít 100% důvěru a musí mít chuť s Vámi spolupracovat. S nervově labilním zvířetem nebo zvířetem po nějakém traumatu, které se Vás z nějakého důvodu více nebo méně obává toho pravděpodobně mnoho nedosáhnete. Potkan také musí dobře znát Váš hlas a hlavně jeho tóny v různých situacích.
c/. Potkana vhodného věku a pohlaví, nejlépe mladou potkaní samičku. Mladí potkaní samečkové bývají sice také použitelní, ale obvykle jenom do doby, než o něco povyrostou a zjistí, že válet se v hamaku, spát a jíst je přeci také zábava. Naopak mladé nevyřáděné potkanky aktivistky k tomuto účelu bývají téměř ideální a rozhodně jim toto nadšení vydrží nepoměrně déle než jejim "mužským protějškům".
d/. Nějaké to vybavení, obvykle makety překážek pro psí agility. V případě toho potkaního je nesporná výhoda toho, že je lze poměrně snadno vyrobit a zaberou Vám místo celé rovné louky pouze desku většího stolu. Také se u něj sami tolik nenaběháte, jako v případě toho psího.
e/. Dostatek času
f/. a HLAVNĚ moře trpělivosti ;o)
Takže- jak na to:
Dostatečně ochočeného, důvěřivého, odpočatého, nepříliš najedeného potkana krátce po tom, co se přirozeně (nikoliv násilím) probudil a má zrovna zvídavou náladu položíme na stůl s "překážkovou dráhou".
Necháme jej, aby si všechny překážky sám dobře prohlédl, očichal, označkoval...a přestal se jich bát. Potom potkanovi dáme malý kousíček pamlsku a omázneme si jím prst, aby byl pamlskem cítit. Celu dobu na potkana mluvíme.
Potom mu ukážeme prst navoněný pamlskem, a když jej bude chít sebrat nebo alespoň očichat, plynule mu jím uhýbáte až k první překážce, kterou by měl při následování Vašeho prstu překonat.
Po úspěšném překonání překážky jej až přehnaně slovně pochválíme a odměníme kousíčkem pamlsku. Stejně postupně pokračujeme u všech překážek. Stále potkana povzbuzujeme a přehnaně chválíme za každý zdar. Na poprvé jej naučíme tak 1-3 překážky, než se potkan "nají" a začne být neochoten spolupracovat (prostě jej to přestane bavit). Po té jej pochválíme a necháme odpočinout.
Až se vyspí a odreaguje, začne být zase čilý a zvídavý můžeme pokračovat...postupně trénovat, to co již umí a přidávat k tomu další překážky, až potkan následující Váš prst zvládne celou trať.
Až pochopí, o co se jedná, časem bude následovat Váš prs i nenavoněný. Hlavně jej za každý úspěch důsledně chvalte, odměnujte a hlavně, nenuťte jej do něčeho, když nechce nebo jej to již nebaví. Pokud zrovna nechce, nebo mu něco nejde, v žádném případě jej nijak netrestáme a nekřičíme na něho, vše musí být naprosto dobrovolné a potkana to musí bavit. Pokud si "výcvik" spojí s něčím nepříjemným, patrně se již ničemu učit nebu chtít.
..............DOPLNÍM...................
...............................................................................................................................
Hlodat mříže, ničit hamaky, plastová dna a vybavení klecí, různé Vaše pokud možno dražší a ještě zánovní oblečení, ohlodávat nábytek a kabely, ničit pokojové květiny a pod. potkana učit nemusíme, to umí sám od sebe a opravdu znamenitě :o)
Čistit si sám klec, uklízet domácnost, mýt nádobí, zalévat květiny, chodit na nákup, do zaměstníní popř. nezištně vykrádat bankomaty apod. svého potkana patrně nenaučíte, ALE pokud se Vám to podaří, potom jste asi OPRAVDU DOBŘÍ :o))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama