léčiva a antiparazitika používaná pro potkany

20. ledna 2009 v 20:50 | Luciana |  Potkan
Protože ne všechna veterinární léčiva jsou vhodná pro laboratorní potkany, uvedu zde výběr nejčastěji používaných a vhodných. Tato stránka slouží pouze jako přehled, nikoliv jako návod amatérům, čím si vybavit domácí potkaní lékarničku, a následnému zkoušení, co zrovna zabere. Ošetření potkaního zdraví předně patří do rukou zkušeného veterinárního lékaře se specializací na hlodavce.
zkratky a vysvětlivky:
a) způsoby aplikace
1/ p.o.- perorálně (ústně) , aplikuje se buď injekční stříkačkou přímo do tlamky, nebo v napájecí vodě či krmivu.
2/ s.c.- subcutánně (podkožně), aplikuje se do podkoží, většinou do kožní řasy na hřbetě za lopatkami. Při častější aplikaci nebo u určitých léčiv ale může docházet k nekrózám v místě vpichu, popř. ke kožním infekcím. Proto se provádí pouze v akutních případech a co nejjemnější jehlou (vhodné jsou např."inzulínky"). Místo vpichu je vhodné vydesinfikovat např. ředěnou Betadinou nebo Septonexem.
3/ i.m.- intramusculárně (do svalu) aplikuje se do svalů, obvykle na stehně zadní končetiny. Po častější aplikaci může docházet k poškození svalů. Proto se provádí pouze v akutních případech. Místo vpichu je taktéž vhodné vydesinfikovat např. ředěnou Betadinou nebo Septonexem.
b)zkratky:
atb- antibiotikum, úč.l- účinná látka


ANTIBIOTIKA:
Borgal
Trimetoprim se sulfaclozinem. Používá se při bakteriálních infekčních onemocněních dýchacích cest, infekcích kůže, sekundárních infekcích při virových infekcích i jako prevence rozvoje bakt. infekce při virózách.
dávkování a způsob aplikace:
1/ s.c. 0,25-0,5 ml 1x denně,
2/ p.o., stříkačkou do tlamky nebo do napájecí vody. Léčivo je hořké, proto bývá nutné vodu dochutit např. Glukopurem.
Baytril, Enroxil:
antibiotikum Enrofloxacin. Jedná se o silné antibiotikum, používané při bakteriálních infekčních onemocněních respiračního traktu, kožních problémech (abscesy aj.) , zánětlivých onemocněních.
dávkování a způsob aplikace:: 2,5 - 5 mg / kg 2x denně, v akutních případech injekčně , v ostatních perorálně. Po častých injekčních aplikacích může docházet k tvorbě nekróz a zánětů kůže. Lze použít lokálně při léčbě abscesu, kde se přímo vypláchne dutina abscesu.
pozn: léčivo se nesmí podávat březím a kojícím samicím, mláďatům v období růstu.
Ronaxan 20:
atb. Doxycyklin. Použití při bakteriálních infekcích respiračního a urogenitálního systému, kožních infekcích, abscesech.
dávkování a způsob aplikace: p.o.2,5 mg / kg 2x denně, 1/4 tablety se rozdrtí a rozpustí v 1ml vody (lze dochutit Glukopurem). Průměrně velkému potkanovi o hmotnosti cca 500g se podá 0,25ml 2x denně.

Doxygal:
atb. Doxycyklin. Použití při bakteriálních infekcích respiračního traktu, léčba sekundárních bakteriálních infekcí při virových onemocněních, potírání leptospiry.
dávkování a způsob aplikace: p.o. v napájecí vodě, dávkování 2,5g /1l vody. Roztok je nutné podávat denně čerstvý.
pozn: léčivo se nesmí podávat březím a kojícím samicím, mláďatům v období laktace.
ANTIPARAZITIKA:
Na ektoparasity:
1/ Ivomec, Biomec:
úč.l. Ivermectin, používá se při léčbě ekto i endoarazitů: vši, všenky, roztoči, svrab, oblí červi (omezeně)
dávkování a způsob aplikace:
a) p.o.- proti ekto i endoparazitům, zejména pokud zvíře např. častěji pobíhá venku na trávníku, stejné dávkování jako při s.c.
b) zevně- Při menším napadení a všenkách se obvykle aplikuje zevně kapka za krk a lopatky
c) s.c: do kožní řasy na hřbetě v dávce 0,01ml pro potkana do váhy 500g (samice, mláďata) a 0,02ml pro potkany nad 500g (velcí samci)
pozn: nepodávat březím a kojícím samicím, neodstaveným mláďatům.
2/ Stronghold 2,5% pro koťata a stěňata:
úč.l. Selemectin. používá se při léčbě ektoparazitů i endoparazitů: svrab v počátečním stadiu, vši a všenky, oblí červi
dávkování a způsob aplikace: zevně kapka za krk a lopatky, vetře se do kůže.
pozn: nepodávat neodstaveným mláďatům.
3/ Biokill spray:
úč.l. Permethrin, používá se při léčbě ektoparazitů: vši, všenky, roztoči, desinfekce ubikací a vybavení, okolí klecí
dávkování a způsob aplikace: stříká se proti směru růstu srsti, srst se musí stejnoměrně provlhčit až na kůži. Po týdnu opakování aplikace.
4/ Arpalit Neo spray, pěna:
úč.l. Permethrin, používá se při léčbě ektoparazitů: vši, všenky, roztoči (spray, pěna), desinfekce ubikací a vybavení, okolí klecí (spray)
dávkování a způsob aplikace: stříká se proti směru růstu srsti, srst se musí stejnoměrně provlhčit až na kůži. Po týdnu opakování aplikace. Zvířata často nesnáší přímý postřik, proto je vhodnější přípravek nastříkat na ruku nebo do skleněné nádobky a poté vetřít do srsti. Srst musí být mírně zavlhlá, aby přípravek prostoupil až ke kůži. Při aplikaci na hlavě dbát opatrnosti, aby nešlo k zasažení očí, nosu a dalších tělesných otvorů. Pěna se obvykle snáze aplikuje a zvířata tolik nestresuje. Nanese se taktéž nejdříve na dlaň potom vetře do srsti.
pozn: nepoužívat na neodstavená mláďata, je toxický
5/ Diffuzil V spray:
stejné jako u Arpalitu Neo spreje.
..............................................................................................................................
Na endoparazity:
1/ Panacur:
úč.l. Fenbendazol. Používá se při léčbě endoparazitů, zejména různých helmintóz, kokcídií.
dávkování a způsob aplikace: p.o., 1/4 tablety rozpustit v 1ml vody, průměrně velkému potkanovi se podává 0,4 ml po dobu 5 dní. Pasta se obtížněji dávkuje, zpravidla se nechá zvířatům pouze zlehka líznout.
2/ Aldifal 2,5%:
úč.l. Albendazol, používá se při léčbě endoparazitů, zejména různých helmintóz, kokcidií.
dávkování a způsob aplikace: p.o. , do 500g 0,1ml, nad 500g - 0,2ml podle velikosti potkana po dobu 10 dnů.
pozn: nepodávat březím samičkám.
ANTIMYKOTIKA:
1/ Imaverol (úč.l. Enylkonazol, 2% roztok),
způsob aplikace: postižená místa denně potíráme v průběhu cca 4 dní, potkana lze i namočit do lázně (to ale obvykle nemají rádi)
2/ Biopirox sprej (úč.l. Octopirox) -
způsob aplikace: potkana obden nastříkáme proti růstu srsti až do stavu zvlhčení kožichu, až do vymizení příznaků.
3/ antimykoticé šampony - např. šampon Medivet (úč.l. ketokonazol a octopirox)
způsob aplikace: srst zvířete se navlhčí vlažnou vodou, šampón se vmasíruje do kůže a nechá působit 10-15 minut, poté opláchne vodou a srst dobře osuší. Koupel se provádí 2x až 3x týdně po dobu 4 - 6 týdnů. pozn: potkani však koupání špatně snáší a hodně je stresuje.
4/ antimykotické masti: malá napadená místa je možné mazat 1x denně i mastí Lamisil (úč.l.Terbinafini hydrochloridum) z humánní medicíny nebo mastí Canesten, ten je ale méně účinný.v
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama