Plísňová onemocnění

20. ledna 2009 v 20:47 | Luciana |  Potkan
U laboratorních potkanů dermatomykózy nejsou příliš časté, nicméně setkat se s nimi můžeme.
Asi nejčastěji se vyskytuje Opar lysivý (plísňové onemocnění kůže, způsobené parazitickou houbou rodu Trichfyton). Přenáší se stykem s nakaženými zvířaty, kontminovanými předměty a podestýlkou. Pozor, tato mykóza je přenosná i na člověka a jiná zvířata, proto je nutné při kontaktu s nakaženým živočichem zachovávat zásady hygieny. Dále se mohou vyskytnout např. plíně rodu Mikrosporum.
příznaky: mokvající změny na kůži kruhovitého tvaru s vypadávající srstí a tvorbou žlutohnědých strupů. Diagnostikovat lze na základě laboratorního vyčetření seškrabu postižených míst, pod mikroskopem při ozáření UV světlem fosforeskuje ( většina plísňových onemocnění)
léčba: Léčí se antimykotiky, např:
1/ Imaverolem (úč.l. Enylkonazol, 2% roztok), postižená místa denně potíráme v průběhu cca 4 dní.
2/ Biopirox
sprejem (úč.l. Octopirox) - potkana nastříkáme proti růstu srsti až do stavu zvlhčení kožichu obden, až do vymizení příznaků.
3/ antimykotickým šamponem - např. šampon Medivet (úč.l. ketokonazol a octopirox) srst zvířete se navlhčí vlažnou vodou, šampón se vmasíruje do kůže a nechá působit 10-15 minut, poté opláchne vodou a srst dobře osuší. Koupel se provádí 2x až 3x týdně po dobu 4 - 6 týdnů. pozn: potkani však koupání špatně snáší a hodně je stresuje.
4/ Malá napadená místa je možné mazat 1x denně i mastí Lamisil (úč.l.Terbinafini hydrochloridum) z humánní medicíny nebo mastí Canesten, ten je ale méně účinný.
Chovné zařízení a veškeré vybavení je nutno dobře vydesinfikovat, nejlépe Savem. Předměty, které nelze vydesinfikovat, raději spálíme a vyměníme za nové.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama