Proč zrovna potkana

29. ledna 2009 v 20:11 | Luciana |  Potkan
Proč zrovna laboratorního potkana?...důvodů může být mnoho. Laboratorní potkan je bystré, inteligentní a zábavné zvíře, které si se svým majitelem utvoří velmi pevné pouto, stejně jako např. pes. Oproti jiným zvířatům a zejména hlodavcům chovaným v domácnostech má mnoho výhod:
1. Společenská povaha a vyhledávání sociálního kontaktu: Potkani jsou velmi sociální tvorové, svého pána berou jako partnera a komunikují s ním, mají snahu si s ním hrát a laškovat. Při příchodu ze školy nebo zaměstnání Vás budou vítat s radostí srovnatelnou s radostí psa. Žádný jiný domácí hlodavec Vás jako svého sociálního partnera brát nebude. Ano, morčata, činčily nebo degu jsou sice také sociální a snadno ochočitelná zvířata, ale svého majitele berou obvykle toliko jako "krmiče". Naopak křeček je ve své přirozenosti samotář, a ikdyž se ochočí a nechá vzít na ruku, nijak unešen z Vaší společnosti nebude a pokud se mu budete věnovat nebo ne mu bude v podstatě jedno...naopak, raději bude, pokud ne.
2. Aktivita: Divocí potkani jsou sice soumračná a noční zvířata, ale laboratorní potkan se svou aktivitou přizpůsobí aktivitě svého pána. Když budete ve škole nebo v zaměstnání, bude pravděpodobně spát, ale v okamžiku, kdy přijdete domů a budete se mu chtít věnovat, patrně Vám bude plně k dispozici. Na rozdíl od křečka nebo činčily, kteří si striktně povedou svůj soumračný až noční život a na probuzení za dne bílého budou reagovat nevrle a někdy i agresivně.
3. Inteligence a činorodost: Laboratorní potkani jsou velmi akční, chytrá, živá a zvídavá zvířata, která se velmi ráda zůčastní všech Vašich her a jsou schopni se naučit i řadě různých kousků. Inteligentní potkan se rád a s nadšením bude učit různým kouskům, ale i sám bude vymýšlet hromadu lumpáren, takže se s ním rozhodně nudit nebudete.
4. Menší nároky na prostor: Klec pro laboratorní potkany by sice měla být dostatečně prostorná (to by ale ostatně měly být veškeré ubikace pro středně velké hlodavce) ale v porovnání např. se psem je ale potřeba prostoru u potkana takřka zanedbatelná. Potkana nemusíte chodit venčit za jakéhokoliv počasí a nebude ani obtěžovat sousedy štěkotem. Naopak, potkana můžete sice brát ssebou prakticky kamkoliv, ale vzhledem k jeho "akorát" rozměrům jej můžete mít klidně u sebe.
5. Malé nároky na krmení: Potkan je všěžravý hlodavec a jeho krmení není drahá záležitost. Sice to neznamená, že bude stačit živit jej pouze zbytky z kuchyně popř. od oběda, ale ani tak jeho výživa Váš rodinný rozpočet pravděpodobně nezruinuje.
6. Délka života: Laboratorní potkan je poměrně krátkověké zvíře. Sice je to obvykle smutný fakt, když se člověk po 2,5 -3 letech musí se svým malým 4nohým přítelem rozloučit, ale někdy to lze brát i obráceně, jako výhodu. Např. jste - li děti nebo studenti a zatím ještě nevíte, jakým dalším směrem se Váš život bude v průběhu několika dalších let ubírat. Přecijenom, pes je závazek na 8- 15 let Vašeho života.. činčila na 15-20 a větší papoušek třeba na 50.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tady?

Ano
Ne
Newim

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama