Základní údaje-Potkan

18. ledna 2009 v 10:26 | Luciana |  Potkan


Co je to potkan

Základní údaje potkana

Potkan patří do třídy savců, řádu hlodavců, čeledi myšovitých, jeho rod je Rattus, druh Rattus Norvegicus.
Potkan
Rattus norvegicus neboli severská krysa. Pochází z bažinatých oblastí východní Asie a do našich zemí se rozšířil v průběhu 18. století vodní dopravou, vytlačil tím krysu. Vyhledává spíše temná místa jako jsou sklepy a kanalizace, vlhku se nevyhýbá, umí dobře plavat. Divoký potkan dosahuje hmotnosti až 500 gramů, laboratorní potkani chovaní v zajetí i více. Jeho ocas je kratší než tělo, u kořene rozšířený. Uši jsou osrstěné. V České republice je rozšířen po celém území.
Délka těla: 21-28 cm, délka ocasu: 17-23 cm. Ocas má 160-200 šupinatých kroužků. Délka březosti je asi 24 dnů, ve vrhu je 7-9 mláďat, u doma chovaných jedinců i více, hmotnost novorozenců je 4,5 - 6 gramů. Otevírají oči mezi 13. až 15.dnem, ve třech týdnech přestávají sát. Mohou se dožít až 4 let, umírají zpravidla mnohem dříve, kolem druhého roku života. Pohlavně dospělí jsou již po dvou měsících, do chovu se zařazují ve 3. až 4. měsíci. Ve vyšším věku se porod může stát riskantní záležitostí z důvodu zúžení pánve.
Základní údaje krysy
(pro srovnání)

Krysa černá

Rattus rattus
se v našich zemích vyskytuje zřídka, pochází z Indie. Jedná se o býložravce, který dává přednost suchým a teplým místům jako jsou sýpky a sklady. Žije v méně početných skupinách čítající kolem 50 jedinců. Velmi dobře šplhá, taky dobře skáče. Původně žila na stromech.
Je drobnější než potkan, váží asi 250 gramů, její ocas je delší než tělo, u kořene se nerozšiřuje. Má špičatější čumák a delší, dopředu nahnuté neosrstěné uši a v poměru k tělu velké oči. V České republice se vyskytuje v Západních Čechách, v povodí Labe a Ohře.
Délka těla: 16-25 cm, délka ocasu: 18-25 cm. Ocas má 200-260 šupinatých kroužků. Březost trvá asi 21-23 dní, vrh 5-7 mláďat. Mláďata otevírají oči patnáctý den od narození. Mají omezený počet vrhů - maximálně 5 za život.


Potkan patří do rodu Rattus (krysy), předchůdci všech našich potkanů jsou divocí potkani ( Rattus norvegicus ) žijící původně v Asii. První potkani byli v Evropě pozorováni v roce 1728 , do té doby u nás žila krysa obecná ( Rattus rattus ). Ta však nebyla natolik přizpůsobivá a tak ji potkan vytlačil z jejího životního prostředí. Docházelo ke zvýšení výskytu a lidé se začali bránit. Nebyl po ruce jed na hlodavce a tak se šlechtila speciální plemena psů. Psi byli cvičeni usmrtit potkana jediným kousnutím, stačil krůček k tomu aby si lidé chtěli své psy porovnat, popřípadě zpeněžit. Vznikly tzv. pity, jámy s tribunou okolo, úkolem psů bylo zabít co nejvíce potkanů. Pity přežily dodnes, jen v něm lidi proti sobě poštvou jiná zvířata. Sazky a krev zůstávají taky. K tomuto sportu bylo nutné mít dostatečný přísun potkanů a tak vzniklo nové povolání - krysař. Dva z nich, Jimmy Shaw a Jack Black začali cíleně chovat odlišné kusy, vznikl tak první chovatelský záměr. Vznikli tak potkani bílí, strakatí a další varianty. O ty měli zájem jak vědci, tak lidi toužící po raritě.Od roku 1901 byli připuštěni na výstavy, velká zastánkyně potkanů coby domácích mazlíčků byla Angličanka Douglasová. Po její smrti v roce 1921 jejich popularita poklesla, na výsluní se dostali opět na konci 70. let 20. století a stále roste. V laboratořích se na potkanech dodnes testuje spousta nemocí, zejména rakovina, slouží i pro testy různých přípravků, kosmetiky, léků... Někdy je cílem výzkumu sociální struktura a chování potkanů ve skupině. Postupem let se v laboratořích odstranily některé původní vlastnosti, hlavně agresivita. Bohužel se za to platí obrovská daň, většina potkanů zemře na rakovinu, mají alergii a oslabenou imunitu. Zajímalo by mě, jestli někde stojí pomník pro laboratorní zvířata za to co si pro nás vytrpěli a kolik našich životů zachránili. Je jasné, že se domácí potkan zcela liší od svého divoce žijícího příbuzného a nemůže s ním být srovnáván.


Taxonomické zařazení
Nadříše: Eukaryota
Říše: Živočišná (Animalia)
Podříše: Mnohobuněční(Metazoa) /
Řada: Druhoústí (Deuterostomia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci(Vertebrata)
Nadtřída: Čelistnatci(Gnathostomata)
Třída: Savci (Mammalia)
Podtřída: Živorodí(Theria)
Nadřád: Placentálové(Eutheria)
Řád: Hlodavci(Rodentia)
Podřád: Myšovití(Myomorpha)
Čeleď: Myši (Muridae)
Rod: Potkan (krysa)(Rattus)
Druh: Potkan hnědý (Rattus norvegicus)Rozdíl mezi pohlavím
Samec: dá se říci, že právě samci jsou klidnější, ochočitelnější a přítulnější. Samec taky lépe snese samotu a je proto vhodný pro ty, kteří chtějí chovat jen jednoho potkana. U chovu více samců může nastat problém, počítejte i s rizikem že se navzájem nesnesou. Chov více samců však není vyloučen, jen je potřeba vhodně složit skupinu.
Samice: je mnohem aktivnější než samec, má tendence vše prozkoumat, ochutnat, popřípadě ukrást. Chcete-li se bavit potkaními kousky, pořiďte si samici. Samice jsou však více vázané na život ve skupině, proto je lépe mít alespoň dvě. Nevýhodou je horší ochočitelnost, ovšem i to se dá zvládnout pokud jim věnujete dostatek času.
Samec versus samice: z osobní zkušenosti mohu říci, že samice je malým tornádem ve vašem chovatelském životě, je nespoutaná, impulsivní a velmi vynalézavá. Sice to není miláček co vám usne na klíně, zato mají jednu velmi ceněnou vlastnost, samice nerady vykonávají svou potřebu mimo klec či bezpečný úkryt. Dokonce jsou schopny používat "potkaní záchodek" a mám pocit že jsou stydlivé :). Narozdíl od nich málokterý samec ponechá svou potřebu na dobu kdy je v kleci. Výhoda samců je jejich klid, jakmile je přejde puberta, většinou se uklidní a zleniví, cestování s nimi probíhá lépe než se samicí. Pokud tedy nedáte přednost ječení průvodčí a spolucestujících ;)
Jak rozeznat samici od samce: rada je na místě, někdy má začínající chovatel problém. U velmi mladých mláďat je někdy velmi malý rozdíl a pohlaví nelze spolehlivě určit. Po odstavení už by měly být patrné varlata samce, u samice jsou spolehlivým vodítkem dvě řady struků a menší vzdálenost mezi konečníkem a samotným pohlavím. Napomoci může porovnání nabízených mláďat, protože ani struky nemusí být patrné, zvláště u samic s tmavým bříškem. Jedna rada pokud nekupujete potkánka u chovatele (ten se přece jenom vyzná lépe v potkanech než prodavači), potkanků se nebojte a nenechte si jejich pohlaví předvádět zvednutím za ocásek. Samečci zatáhnou varlata a vy nebudete o nic chytřejší. Berte zvířátka do ruky a dívejte se na jejich bříška sami.


Potkan z lidského pohledu


Většina lidí považuje potkana za odporné, špinavé a nebezpečné zvíře, někteří jej dokonce nenávidí. Tato představa je ve člověku zakořeněna po dlouhá staletí. Je vypěstována strachem z moru a nemocí, při častých hladomorech se středověku se není čemu divit. Ve skutečnosti je mor přenosný více než dvěma stovkami druhů zvířat. Původcem moru je blecha morová Xenopsylla cheopis z těl zvířat se přenášela na člověka. Měl dvě formy, u první byly napadeny mízní uzliny, druhý se šířil kapénkovou infekcí a měl 100% úmrtnost. Počty mrtvých šly do desítek miliónů a postihovala celé kontinenty. Zásadní informace je taky to, že tyto blechy parazitovaly na krysách, nikoliv potkanech. Ti se ve střední Evropě rozšířili až v průběhu 18. století. V Evropě se díky zásadní změně hygienických podmínek podařilo mor vymýtit. Potkan však přenáší další choroby a proto je nutné kontrolovat jejich populaci a chránit se před možnou nákazou zvířat a lidí. Chovatel potkana se nemusí obávat ničeho, pokud se však jeho potkan nedostane do styku s divokými jedinci.
Další přitěžující okolností jsou škody způsobené v zemědělství a na majetku. Divoce žijící potkani požírají uskladněné potraviny, znehodnocují je, poškozují elektroinstalaci a další zařízení.

Náš tip:

Bebechus Potkanus velmi kvalitně napsané texty o potkanech, anatomie, etologie,... opravdu poučné stránky
Rattus Webus mimo obsáhlé informace stojí za přečtení i potkaní chováni
Leptospiroza srovnání divoké a laboratorní formy potkana


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama